PROCEDURA PRZYJĘCIA
PROCEDURA PRZYJĘCIA DO POWIATOWEGO ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W STARACHOWICACH PRZY UL. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 29
- Procedura przyjęcia do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach wszczynana jest na wniosek osoby zainteresowanej lub jej rodziny, a w przypadku osób ubezwłasnowolnionych - na wniosek opiekuna prawnego.
- Przeciwwskazaniem do udziału w zajęciach środowiskowego domu jest czynne uzależnienie od alkoholu
i środków psychoaktywnych. - Osoba zainteresowana udziałem w zajęciach spotyka się z kierownikiem Domu lub osobą wyznaczoną przez kierownika w celu omówienia warunków przyjęcia.
- Po uzyskaniu wstępnych informacji osoba zainteresowana lub jej opiekun otrzymuje do wypełnienia formularze dotyczące stanu zdrowia: zaświadczenie lekarza specjalisty, zaświadczenie lekarza rodzinnego i wniosek o przyjęcie (druki można pobrać z naszej strony internetowej: www.psds-starachowice.pl/).
- Decyzja osoby zainteresowanej (jej opiekuna) o uczestnictwie w zajęciach Powiatowego ŚDS
w Starachowicach jest dobrowolna. - Osoba zainteresowana (jej opiekun) udziałem w zajęciach Powiatowego ŚDS w Starachowicach, udaje się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania gdzie składa wniosek
o przyznanie pomocy w formie skierowania na pobyt dzienny do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach przy ul. Batalionów Chłopskich 29 i objęcie ofertą usług świadczonych przez placówkę. - Każda osoba wyrażająca chęć do korzystania z oferty prowadzonych zajęć terapeutycznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach zobowiązana jest do przedstawienia dokumentów:
- dowód osobisty,- zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa- występujących zaburzeniach psychicznych,- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa
w zajęciach wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie,- orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (o ile takie posiada).- Kserokopia postanowienia Sądu dotycząca ustanowienia opieki prawnej (o ile opiekun takie posiada).- Dokumenty, na podstawie których ustalona zostanie sytuacja materialna.- Dokumenty (zaświadczenia, opinie, karty informacyjne) dotyczące przebiegu leczenia, zaleceń (o ile osoba zainteresowana takie posiada), zwłaszcza dotyczy to osób dodatkowo chorujących naschorzenia: neurologiczne, okulistyczne, kardiologiczne, laryngologiczne, alergiczne, itp. - Pracownik socjalny z ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, przeprowadza z osobą zainteresowaną (jej opiekunem) rodzinny wywiad środowiskowy i przekazuje wraz z kompletem dokumentów do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Starachowicach. - Uczestnicy zajęć kierowani są na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach, ul. Złota 6, ustalającej okres korzystania
z dostępnych form wsparcia w Powiatowym ŚDS w Starachowicach. - Decyzja PCPR wraz z oryginałem dokumentów zostaje przekazana do PŚDS.
- W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż trzy miesiące, konieczny do dokonania przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
- Nie później niż na miesiąc przed upływem okresu na jaki wydana została pierwsza Decyzja kierująca na pobyt w Powiatowym ŚDS w Starachowicach, uczestnik (jego opiekun prawny) powinien wypełnić wniosek o przedłużenie pobytu w Domu.
- Po dokonaniu oceny możliwości oraz przygotowaniu indywidualnego planu postępowania osobę kieruje się do Powiatowego ŚDS w Starachowicach na czas określony, uzgodniony z kierownikiem Domu.
- W celu faktycznego wykorzystania miejsc w placówce, istnieje możliwość świadczenia usług dla dodatkowych osób z uwagi na częste nieobecności uczestników. Liczba ta nie może przekroczyć 20 %
z liczby 20 miejsc, którymi dysponuje Dom. - W przypadku braku wolnych miejsc, osoba spełniająca warunki uczestnictwaw zajęciach środowiskowego domu, wpisywana jest na listę osób oczekujących.
- Przyjęcie, wydanie decyzji następuję zgodnie z kolejką wpływu wniosków do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach.
- Korzystanie z usług środowiskowego domu samopomocy jest nieodpłatne.
- Rezygnacja z uczestnictwa może nastąpić w dowolnym momencie na skutek złożenia pisemnej rezygnacji przez uczestnika bądź opiekuna uczestnika.
- Kierownik Powiatowego ŚDS w Starachowicach zwraca się do Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach z wnioskiem o uchylenie decyzji administracyjnej kierującej do PŚDS
w przypadku:
a) długotrwałych i nieusprawiedliwionych nieobecności uczestnika,
b) zmiany stanu zdrowia uczestnika, która ma wpływ na zasadność świadczonych usług przez PŚDS,
c) nieprzestrzegania Regulaminu Organizacyjnego PŚDS,
d) gdy uczestnik swoim zachowaniem zagraża bezpieczeństwu zdrowia i życia własnego lub innych osób,
e) gdy uczestnik jest aktywnie uzależniony od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. - Każda osoba, przyjęta do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach musi zapoznać się z Regulaminem i zaakceptować zawarte w nim zasady funkcjonowania Domu, regulamin znajduje się na tablicy ogłoszeń PŚDS.
- Każda zmiana stanu zdrowia psychicznego i fizycznego ważna z punktu widzenia funkcjonowania uczestnika w placówce (w tym hospitalizacja) wymaga uaktualnienia wskazanych przez kierownika Powiatowego ŚDS opinii specjalistów.
- Wszelkich informacji o zasadach przyjęcia oraz pobytu w Domu udzielają na bieżąco pracownicy Domu
w godzinach funkcjonowania placówki lub telefonicznie.
Druki do pobrania: